Šest doporučení pro kariérní štěstí.
1Měj našetřeno na horší časy
Rada první a nejdůležitější – dávej si peníze stranou.
V dnešní době může kdokoli přijít o práci v podstatě ze dne na den. Je statistická jistota, že jestli tenhle zážitek ještě nemáš, nejméně jednou v kariéře to potká i tebe.
Pokud máš tuhle situaci dobře zvládnout, musíš mít připravený dostatečný finanční polštář. Výběrová řízení teď často trvají dlouhé měsíce, takže i když začneš novou práci hledat hned zítra, nastupovat někam můžeš třeba až za půl roku.
Přitom není nic horšího, než být zcela závislý na pravidelném příjmu. Viděl jsem spoustu lidí, kteří udělali hloupý krok jen proto, že dostatečnou rezervu neměli – vzali práci, o kterou vlastně nestáli nebo nedokázali jít kvůli zajímavé příležitosti s platem na čas dolů.
Já sám vděčím finančním rezervám za to, že jsem mohl bez obav odejít z korporace na volnou nohu. Nemusel jsem se stresovat ani tehdy, když jsem někde skončil a vlastně vůbec nevěděl, jakou práci chci hledat. Nebyl jsem na dně, když jsem po dvou měsících práci nenašel, ale v klidu dál hledat další dva.
Správná rezerva na pokrytí základního chodu tvojí domácnosti a zajištění živobytí je nejméně půl roku, ideálně jeden celý rok. I menší se ale počítá.
2Navazuj nové profesní vztahy
Garantuju ti, že pokud každý týden potkáš jednoho nového člověka z tvého oboru, nebudeš mít po dvou letech až do důchodu o zajímavé pracovní příležitosti nouzi.
Ty nejzajímavější nabídky, které jsem za posledních deset let dostal, nebyly nikde inzerované a přišly od nějakého konkrétního člověka, kterého jsem pár let zpátky někde potkal a podařilo se mi neztratit s ním kontakt.
Ať už je tvoje situace jakákoli, snaž se systematicky potkávat nové lidi a udržovat zdravé a smysluplné profesní vztahy.
Potkávat se můžeš s lidmi z firem, kde chceš pracovat, s lidmi na manažerských a ředitelských postech, kteří tě třeba můžou někdy v budoucnu zaměstnat, s různými konzultanty, nebo i lidmi, co dělají zhruba to stejné, co ty (koho jiného budou headhunteři oslovovat s nabídkami zajímavými i pro tebe).
Díky LinkedInu je budování vlastní sítě snadnější, než kdy dřív – můžeš relevantní lidi snadno najít a stejně snadno pak oslovit. Že někdo zrovna nereaguje nebo nemá zájem? Nevadí, vždycky najdeš spoustu náhradníků. Když oslovíš deset lidí, dva nebo tři s tebou na oběd zajdou.
Snaž takto vytvořené vztahy udržovat a prohlubovat, ať neděláš to samé pořád dokola.
3Čti a pořád se vzdělávej
Je úplně jedno, jestli je ti dvacet pět nebo padesát pět. V momentě, kdy se přestaneš učit a vzdělávat ve svém oboru, se okamžitě zařadíš mezi pracovníky druhé kategorie. Tedy na ty, na které zbydou horší pracovní místa za horší peníze.
Schválně si popravdě řekni, kolik máš za poslední rok přečtených knížek o tvojí práci a kolik za poslední měsíc článků na webu? Pokud málo nebo žádné, pak je něco špatně. Že nemáš čas? Tak poslouchejt v autě nebo v metru cestou do práce podcasty a audioknihy.
Nevíš, co číst? Zkus The Power of Habit: Why We Do What We Do, and How to Change. Je to výborná kniha, která ti může změnit život.
4Když se ti v práci nelíbí, odejdi
Lidé se mě občas ptají: “Mám zůstat v práci, kde mě to vůbec nebaví? Víte, kvůli životopisu, kvůli kariéře.”
To je špatná otázka, špatný úhel pohledu. Správná otázka, kterou by si měli klást, zní: “Mám plán a dost našetřeno na dobu, než si najdu něco nového?”.
Když tě to někde nebaví, odejdi jinam nebo prostě jen odejdi pryč a pak si najdi něco nového. Život je příliš krátký na to, aby se člověk cítil v práci mizerně.
Neříkám, že za sebou máš prásknout dveřmi při prvním problému nebo konfliktu. To rozhodně ne, rozumná míra trpělivosti je potřeba. Dej tomu pár měsíců, půl roku nebo i rok. A pak, když se situace nezmění, odejdi za lepším.
Třetina lidí je v práci nespokojená, ty mezi ně ale patřit nemusíš. Nezůstávej v práci, do které se ti už v neděli po obědě nechce a kde se v úterý ráno nemůžeš dočkat víkendu.
5Aktualizuj životopis pravidelně
Aktualizovat pravidelně životopis, jednou za čtvrt nebo za půl roku, je velmi dobrý zvyk.
Máš ho vždycky k dispozici, když tě náhodou osloví headhunter nebo narazíš na internetu na zajímavou pracovní nabídku, můžeš reagovat okamžitě a nevykašleš se na to, protože všechna práce už je hotová.
Nebudeš mít problém vybavit si zajímavé detaily z uplynulého období – výsledky, projekty, důležitá fakta a čísla. Na tyhle věci se po pár letech vzpomíná dost těžko.
Když přijdeš o práci, začneš rovnou hledat novou a neztrácíš drahocenný čas psaním nového CV.
Pokud životopis vůbec nemáš, můžeš místo toho pravidelně aktualizovat svůj LinkedIn profil.
6Věř, že to co si přeješ je možné
Samozřejmě každý víme, že všechno možné není. Další Mark Zuckerberg ze mě nebude, a z tebe taky ne.
Takové ty self-help řeči typu “i ty můžeš dosáhnout svých snů, mít skvělý život, být milionář, úspěšně podnikat, cestovat po světě” jsou většinou jen trapný marketing (ale nesměju se lidem, kteří jim věří a snaží se se sebou něco dělat).
Vlastní zkušenost mi ale ukázala, že svět práce nabízí mnohem víc, než si člověk dokáže představit.
Kdyby mi někdo loni v lednu řekl, že za měsíc budu sedět v letadle na pracovní cestě do Číny, myslel bych si, že se zbláznil. Nakonec jsem létáním po Asii strávil šest měsíců a viděl, že podobně pracujících konzultantů jsou všude plná letiště.
Na světě existují lidé, kteří při své práci cestují právě tak a tolik, jak by se ti líbilo.
Jsou lidé, kteří mají tu samou práci, co ty, ale pracují jen čtyři dny v týdnu, a mají každý víkend prodloužený.
Jsou lidé, kteří dělají přesně to, co ty, jen v jiné firmě a za dvakrát tolik peněz.
A všech těchhle lidí je dohromady strašně moc.
Nic z toho automaticky neznamená, že se ti podaří dostat na jejich místo.
Ale je to možné.