17 tipů, jak úspěšně zvládnout pracovní stáž ve firmě

23. listopadu 2014
5 min čtení

Pracovní stáže ve firmách jsou úžasnou cestou, jak si nanečisto vyzkoušet zaměstnání, které tě zajímá. Bude tě ta práce bavit? Studuješ vůbec ten správný obor?

předchozí 7 věcí, které můžeš na škole udělat pro svoji kariéru následující 6 dobrých návyků pro tvoji kariéru

Jak na stáži zazářit ti poradí následujících sedmnáct doporučení, sestavených z vyjádření úspěšných českých stážistů.

1Dobře si rozmysli, co od stáže očekáváš

Stáž ti sebere relativně hodně času. Pokud ho chceš využít opravdu naplno, musíš si nejprve na začátku dobře ujasnit, co vlastně od stáže očekáváš. Jinak řečeno, jaké jsou TVOJE cíle.

Chceš se naučit co nejvíc nových věcí? Získat ve firmě stálé místo po škole? Vybudovat si kontakty na lidi z oboru? Každý z těchto cílů znamená trochu jiné aktivity na stáži a jinou strategii práce.

2Pochop, podle čeho a jak tě budou hodnotit

Někdy na konci nebo i v průběhu stáže bude tvoje práce hodnocená. Řada firem má velmi detailní formalizovaný postup na hodnocení práce stážistů, i nepsané hodnocení má ale nějaká pravidla a zaběhlé postupy.

Pokud možno se s procesem hodnocení seznam – jaké oblasti nebo vlastnosti se u stážistů hodnotí a jakým způsobem.

3Zorientuj se ve firmě

Schopnost učit se a rychle proniknout do nové problematiky je jedním ze základních předpokladů pro úspěšnou kariéru zakončenou ve vrcholovém managementu. Na stážích ve velkých mezinárodních firmách je proto rychlost orientace a zapracování se univerzální a velmi důležitá oblast hodnocení.

Využij volnější dny na začátku stáže a snaž se co nejlépe proniknout do firemních procesů a poznat lidi na jednotlivých pozicích, ať později víš, na koho se máš obrátit.

4Nasávej informace jako houba

Stáž ve firmě je pro každého vynikající příležitost hodně se toho naučit. Nikdo tě ale většinou za ručičku vodit nebude, musíš vzít celou věc do svých rukou.

Všímej si, jak to ve firmě chodí, jaká je firemní kultura. Vyzvídej informace od zkušenějších kolegů.

Zajdi se podívat na pár meetingů. Sami tě na ně nepozvou, ale skoro určitě tě nevyhodí (pokud tedy nevlezeš na jednání představenstva :-).

Na firemním intranetu je většinou k dispozici celá řada směrnic a dokumentů, které si můžeš přečíst, a občas se tam dají najít i výborná online školení.

5Drž se priorit

I když jsi „jen“ na stáži, je velmi důležité umět rozeznat priority hned od začátku.

Ostatní zaměstnanci můžou mít pocit, že když je člověk stážista, tak na něj můžou navalit část svých povinností. Dělat práci za druhé ti ale většinou nepomůže. Primárně si řeš svoje projekty a úkoly, na základě kterých tě budou hodnotit.

Pokud po tobě někdo něco chce a ty víš, že to časově nezvládneš, tak mu to prostě řekni. Není účelem být v práci patnáct hodin denně.

6Soustřeď se na ty podstatné úkoly

Stará známá matice důležitosti a naléhavosti úkolů je základ. I když dostaneš spoustu urgentních věcí k vyřízení (emaily, doplnit tabulku za šéfa a tak dále), většinou nemají tak vysokou důležitost a ve výsledku jimi zbytečně strávíš čas, který můžeš věnovat tomu, co tebe a tvoji práci může opravdu posunout dál.

Naučte se říkat ne. Když je nejhůř, tak se neboj odmítnout práci, kvůli které by bylo nutné zanedbat jiný důležitější úkol.

7Ptej se, když něco nevíš

Nevíš, co znamená nějaká zkratka, kde je kopírka nebo kde zjistit potřebnou informaci? Nerozumíš dobře zadání nějakého úkolu? Nestyď se a ptejte se. Hned.

Na začátku stáže ti všichni rádi pomůžou. Když se ale zeptáš na nějakou základní věc po dvou měsících, budeš za ňoumu.

Nebojte se si o informace říct, kolegové ti je většinou sami nenabídnou. Doba, kdy se můžeš „beztrestně“ ptát na některé věci dvakrát a nikomu to nebude vadit, netrvá věčně. S postupujícím časem ve firmě od tebe budou očekávat, že víš, co potřebuješ, a dokážeš pracovat relativně samostatně.

8Zajdi s kolegy někam po práci

Je důležité poznat se s lidmi z firmy nejen po pracovní stránce. Strávíš s nimi zhruba polovinu svého bdělého času a je fajn, když se člověk do práce za kolegy těší a má s nimi dobré vztahy.

To neznamená, že se musíš do něčeho nutit. Někdo rychle navazuje vztahy s novými lidmi a někdo ne, každopádně tomu dejt ze začátku šanci a zajdi na pár (ne)firemních akcí, kde můžeš své kolegy lépe poznat. Bude se ti pak s nimi lépe pracovat.

9Hlídej si, co dáváš na Facebook

Když něco publikuješ na Facebook, je to jako říkat to nahlas v hospodě, kde tvůj šéf sedí u vedlejšího stolu. Takže pozor na to, co na Facebook dáváš.

Fotky ze šílených pařeb, kde se válíš pod stolem nebo statusy narážející na podle tebe neschopné kolegy, se ti můžou nepěkně vymstít.

10Pracuj hodně, ale ne příliš

Počítej s tím, že budeš v práci trávit víc času, než kolik by formálně odpovídalo tvému úvazku. V perspektivním zaměstnání v atraktivní firmě se prostě běžně pracuje přesčas, a to někdy i dost výrazně.

Ukaž, že když je potřeba, dokážeš opravdu zabrat a jít párkrát domů až pozdě večer nebo udělat něco přes víkend. Nedělej z toho ale pravidlo.

Když někdo sedí v kanceláři do noci každý den, je všem okolo jasné, že si nedokáže svoji práci dobře zorganizovat a neumí odpočívat. Pokud se ti nelíbí, kolik času musí zaměstnanci v dané firmě trávit, najdi si práci jinde.

11Udělej něco navíc

Poslat včas email a správně vyplnit excelovou tabulku zvládne dnes každý absolvent základní školy. Rozdíl mezi průměrným a dobrým pracovníkem leží ve věcech navíc, které po tom člověku vlastně nikdo nechtěl.

Přijdeš na to, jak udělat standardní týdenní reporting v polovičním čase díky fíglům v Excelu? Máš nápad, který všem pomůže při práci na aktuálním projektu? Gratuluju ti, jsi na dobré cestě, aby si tě někdo všiml.

Trochu podivným českým spojením se tomu říká být proaktivní. Udělej něco navíc a pak to prodej – správným lidem ve správnou chvíli.

12Buduj vztahy

Na stáži máš jedinečnou příležitost vybudovat si kontakty, které se ti můžou později velmi hodit.

Seznam se s co nejvíce lidmi a snaž se s nimi pak udržet kontakt. Nikdy nevíš, co budeš jednou v životě dělat a kdo ti bude moct pomoct nebo poradit.

Pokud budeš sedět v rohu, nikdo o tobě nikdy neuslyší a nikdo tě neuvidí, těžko se budeš ve firmě prosazovat. Ukaž, že máš zájem, poznej lidi, nabídni jim něco a uvidíš, že se ti to obratem vrátí.

13Poslouchej svého šéfa

Velmi dobře poslouchej, co ti říká tvůj nadřízený. Na rozdíl od tebe, on (nebo ona, samozřejmě) firmu a její procesy dobře zná, a je tam od toho, aby dal tvojí práci správný směr.

Správný směr a styl práce jsou klíčové pro tvůj úspěch na stáži, nejsou to ale věci, které by člověk dostatečně pochopil sám.

Nepočítej ale s tím, že se o tebe tvůj vedoucí postará. Má toho nad hlavu, a proto si o jeho pozornost většinou musíš říct. Když potřebuješ poradit, prostě naplánuj šéfovi do kalendáře schůzku.

14Neboj se

Když se budeš vyhýbat věcem, o kterých si myslíš, že ti nejdou, moc se toho nenaučíš. Stáž je práce nanečisto, můžeš jí jenom získat, ne ztratit, takže není důvod být zbytečně nervózní a stresovat se.

Zjišťuj, jak věci fungují, a uč se. A když se něco opravdu pokazí, pamatujte na to, že z chyb a neúspěchů se většinou naučíš víc, než ze svých úspěchů.

15Chyby a nedostatky přiznej hned

Nikdy se nesnaž problémy ututlat. Hlavu ti neutrhnou. Když něco při práci pokazíš, oznam to nadřízenému okamžitě. Na takové věci se většinou přijde a následky pak bývají mnohem horší.

Pokud se tě kolegové ptají, jestli něco umíš (například pracovat s nějakým softwarem), je lepší říct pravdu a ne tvrdit, že „ano, samozřejmě“ a doufat, že se to dokážeš rychle naučit.

Tvoje kompetence by mělo dostatečně prověřit výběrové řízení, při něm se ale může na něco zapomenout. I když nedokážeš něco, co máš umět, upřímnost je ta nejlepší cesta.

16Občas se pořádně vyspi

Sedět v hospodě každý večer není při studiu zas takový problém jako při práci na plný úvazek, kdy už to taková legrace není.

Osmihodinová každodenní práce brzy od rána je mnohem náročnější než studium a je rozumné se podle toho zařídit. Spánek je pro dobrý pracovní výkon důležitý, takže dny, kdy chodíš spát nad ránem, prolož odpočinkovými večery doma nebo prostě nech pařby na víkend.

A nepočítej moc s tím, že během stáže napíšeš diplomku. I když to vypadá, že času zbude po večerech dost, většina studentů zjistí, že už na to nemá po příchodu z práce sílu.

17Jde o výsledek, ne o proces

Nikoho v podstatě nezajímá, jestli makáš deset hodin denně nebo ti nejvíc práce dá spořádat během oběda svíčkovou. Důležitý je výsledek a přínos, který máš pro firmu. Ten prodej, ne to, jaká to byla strašná dřina.

Za tipy a pomoc s přípravou článku moc děkuju úspěšným stážistům – Lence, Lucce, Monice, Bersenovi a Markovi.

Utíká ti 80% volných pozic

Firmy neinzerují 80% volných míst. Většina lidí přitom hledá práci na internetu. Výsledek – na 20% nabídek se přihlásí 90% lidí. Připravili jsme pro tebe emailový kurz, ve kterém se naučíš oslovit firmy a dostat se k nabídkám, které na internetu nejsou.

Odesláno

Posláno

Pomohl ti článek? Sdílej ho se svými přáteli.