5 otázek, díky kterým využijete život naplno

14. července 2016
2 min čtení

Život je krátký. Každý z nás chce být šťastný a prožít ho smysluplně. Život je ale překotný a chaotický, a někdy je těžké říct, jestli svůj čas trávíme správně.

předchozí Co udělat než přijmeš pracovní nabídku následující 7 věcí, které můžeš na škole udělat pro svoji kariéru

Těchto 5 otázek od výjimečných lidí mi pomáhá udržet správný směr:

1 Kdybyste mohli po infarktu pracovat jen 2 hodiny denně, co byste dělali?

Tahle otázka je z knížky Tima Ferrisse Čtyřhodinový pracovní týden. Tu knihu miluju. Je dílem inspirativní, dílem šílená. Každý by si ji měl přečíst a naučit se z ní co nejvíc.

Jsem CEO ve startupu. Mohl bych svůj den naplnit 200 hodinami produktivní práce, ale mám jen 24 hodin jako kdokoli jiný. Tahle hypotetická situace mi pomáhá vybrat si ty nejdůležitější úkoly a udělat je první.

2 Co byste dělali, kdybyste nemuseli řešit peníze?

Je název úžasného tříminutového videa od spisovatele Alana Wattse. Jak byste opravdu chtěli trávit svůj život? Studenti chtějí být umělci, spisovatelé, žít v přírodě. Ale pak řeknou ne, pojďme raději dělat něco, čím se dá uživit.

Když se nakonec dobereme k tomu, o čem ten člověk tvrdí, že chce opravdu dělat, řeknu mu – dělej to a nemysli na peníze, protože kdo říká, že nejdůležitější je vydělat peníze, ten bude celý život jen mrhat svým časem.

Bude dělat věci, které dělat nechce, jen aby se udržel naživu, a tedy mohl dál dělat věci, které dělat nechce, což nedává smysl.

Je lepší mít krátký život plný toho, co děláte rádi, než dlouhý, nešťastně prožitý život.”

Alan Watts

3 Kdyby byl tohle můj poslední den v životě, dělal bych to, co se dnes chystám dělat?

Tohle je z řeči Steva Jobse k absolventům Standfordské univerzity v roce 2005, jednoho z nejlepších proslovů jaký jsem zatím viděl.

Vědomí toho, že umřete, je nejlepší způsob, co znám, jak se nechytit do pasti přesvědčení, že máte co ztratit.

Nemáme co ztratit, jenom čas. Stojí za to si tuhle otázku pokládat každý den.

4 Byly by moje problémy důležité v subsaharské Africe?

Nevím, kdo položil tuhle otázku jako první. Často si děláme starosti se spoustou věcí. Uber už má pět minut zpoždění. Mojí firmě se nedaří tak, jak se čekalo. Ta pizza byla hnusná. Rád se testuju otázkou: Bylo by to důležité, kdybych žil v chudé vesnici v subsaharské Africe? Pokud ano, je to opravdový problém. Pokud ne, je to nejspíš jen “problém prvního světa” a neměl bych si s tím dělat starosti.

5 Představte si, že jste v důchodu a sedíte na verandě s partou přátel. Chtěli byste takhle sedět s lidmi, se kterými teď trávíte nejvíc času?

Tohle se jmenuje “verandový test”, a je to od Lilly, postavy v Jak jsem poznal vaši matku. Je to skvělá věc, a funguje to nejen pro přátele, ale i pro kolegy. Život je moc krátký na to, abyste ho trávili s lidmi, co nemáte rádi, a to platí i pro práci.
Všechny tyhle otázky mají společné téma. To jediné, co máme, je čas. Kromě toho času nemáme co ztratit.

Jestli máte další podobné otázky, které vám pomáhají udržet směr, podělte se o ně v komentářích pod článkem.

Autorem anglického originálu 1 short life. 5 questions to make the most of it je Jiří Benedikt, CEO ve firmě eHotel.cz.

Utíká ti 80% volných pozic

Firmy neinzerují 80% volných míst. Většina lidí přitom hledá práci na internetu. Výsledek – na 20% nabídek se přihlásí 90% lidí. Připravili jsme pro tebe emailový kurz, ve kterém se naučíš oslovit firmy a dostat se k nabídkám, které na internetu nejsou.

Odesláno

Posláno

Pomohl ti článek? Sdílej ho se svými přáteli.