Vezmi do ruky svůj životopis, najdi slabá místa a oprav, co je třeba.
(V závorce uvádím, jakého podílu životopisů se daný problém týká).
1 V životopisu je uvedeno datum narození (9 z 10)
Účelem životopisu je tě prodat, ne popsat. Každá informace v něm obsažená by ti měla pomáhat do výběrového řízení a naopak žádná by neměla podrývat tvoje šance.
Kdokoli, kdo dochodil třetí třídu základní školy, si podle roku absolvování školy tvůj věk spočítá. Obvykle to ale neudělá a není potřeba mu aktivně pomáhat k nesprávnému dojmu, že je tvůj věk možná pro dané místo moc nízký nebo moc vysoký.
Obecně tenhle údaj v CV jen zbytečně zabírá místo.
2 Je nastíněná náplň ale ne výsledky práce (10 z 10, tento problém se týká 99% CV)
Tohle bude na samostatný článek, protože je to extrémně důležité, ale zatím to vypadá, jakoby Češi ani nevěděli, proč chodí do práce.
V životopisech se to hemží obraty jako odpovědnost za snižování nákladů firmy. Myslíš, že tohle někoho zajímá? Proč tam není třeba přímý vliv na snížení nákladů firmy o 2 milióny CZK optimalizací toho a tamtoho?
Proč je v CV nicneříkající odpovědnost za investice, když by tam mohlo být realizace 8 investičních projektů v celkové hodnotě 35 miliónů (a nemusí jít o žádné milióny, ono i vyřízení ~30 zákaznických požadavků denně je lepší než vyřizování zákaznických požadavků).
3 Nevhodný název souboru (7 z 10)
Jediný správný název souboru s životopisem je Jméno Příjmení CV nebo CV Jméno Příjmení (případně na konci CV_cz nebo CV_eng, pro odlišení jazykových verzí).
Jak myslíš, že na personalistu působí, když nazveš svůj životopis CV.doc, Zivotopis.pdf, nebo třeba mujZIVOTOPIS? Vypadá to neprofesionálně a hloupě, a to rozhodně není dojem, který chceš svým životopisem dělat (ještě před tím, než ho vůbec někdo otevře).
Ani uvádění roku vytvoření CV není rozumné (např. CV Jan Novák 2014), vypadá to totiž, že hledáš práci každý rok.
4 Životopis je nahoře nadepsaný CV, Životopis nebo nějak podobně (7 z 10)
Proč někdo napíše nahoru na životopis velkými písmeny ŽIVOTOPIS, a pod to drobným fontem svoje jméno, je pro mě záhadou.
Personalista ví, že mu posíláš životopis, není potřeba ho o tom tímto způsobem ujišťovat a zabírat tak zbytečně drahocenné místo.
Životopis raději nahoře nadepiš svým jménem, pěkně výrazně dostatečně velkým fontem (tak velkým jako mají nadpisy jednotlivých oddílů nebo ještě o trochu větším).
5 Období jsou uváděna včetně měsíců (6 z 10)
Neznám způsob, jakým by ti mohlo uvádění měsíců a ne pouze let u začátků a konců jednotlivých zaměstnání pomoc na pracovní pohovor, ale znám minimálně dva způsoby, kterými ti to může uškodit.
Čísla měsíců jednak zbytečně narušují a zatěžují vizuální podobu životopisu – CV je s nimi nepřehlednější. Navíc dávají personalistovi možnost zjistit, že kandidát někde pracoval vlastně docela krátce nebo že byl před rokem z nějakého důvodu pár měsíců bez práce. Na základě těchhle zjištění tě může personalista vyřadit z výběrového procesu, tak proč mu dávat tu možnost.
6 U zaměstnání není uvedena lokalita práce (6 z 10)
Tohle samozřejmě není nijak zásadní chyba, vždycky je ale dobré doplnit název každé vykonávané pozice a jméno zaměstnavatele ještě o lokalitu práce. Ne o celou adresu, jen o název města, ve kterém člověk pracoval nebo pracuje.
Každý personalista má při procházení životopisů obavy, jestli vybírá z hromady zájemců ty správné lidi, například jestli nevybral někoho, kdo bydlí na druhé straně republiky nebo by musel zdaleka dojíždět. Uvedením místa výkonu práce tuhle nejistotu eliminuješ a získáš tak malou výhodu oproti ostatním kandidátům.
7 Stejné prvky mají různé formátování nebo odsazení (5 z 10)
Celkem nepochopitelná chyba, která velmi často sama stačí k vyřazení životopisu z výběrového procesu. Nastává, když stejné prvky v životopisu, jako třeba nadpis oddílu nebo odrážka textu popisující pracovní náplň, mají různé formátování nebo odsazení.
Například když je jedna pozice popsána fontem velikosti 10 a jiná 11, když je vzdělání popsáno kurzívou ale pracovní zkušenosti ne, když je jedna pozice odsazená od kraje 2 cm a druhá 2,5.
Takovéto nepřesnosti jsou pro personalistu takříkajíc „vodou na jeho mlýn“, protože musí třeba ze dvou set životopisů vybrat osm lidí, kteří dostanou šanci na interview a stará se především o to, které lidi vyřadit.
Žádná chyba není v tomto ohledu malá, nic ti nebude prominuto, takže všechno pěkně stejnou velikostí, stejným fontem, se stejným formátováním a odsazeno stejně daleko od kraje.
8 U popisů zaměstnání nejsou použité odrážky (5 z 10)
Odrážky strukturují informace v životopisu uvedené a umožňují tak rychlé a snadné čtení. Popisy pozic jsou s nimi mnohem přehlednější a životopis celkově lépe vypadá.
Nic nezkazíš standardními puntíky, můžeš ale použít i jiný grafický prvek (například „fajfky“ se dobře hodí na výčet pracovních úspěchů, jak bylo nastíněno v bodu dva).
Ne všechno musí být popsáno v odrážkách. Dobrou strategií je například popsat velmi stručně náplň práce u jednotlivých pozic bez odrážek a odrážkami stáhnout pozornost na nejvýraznější úspěchy nebo klíčové projekty.
Ideální je, když jsou všechny odrážky zhruba stejně dlouhé a když mají aspoň 5 slov textu.
9 V životopisu je uvedena národnost, státní příslušnost, případně občanství (4 z 10)
Podobně jako datum narození, není národnost nijak relevantní pro tvoje pozvání na pohovor a jen v životopisu zbytečně zabírá místo.
To samé mimochodem platí i pro rodinný stav, který nejenom že zabírá místo, ale může ti i uškodit. Proč třeba v životopisu inzerovat, že je člověk rozvedený? Zaměstnavatelům do toho nic není.
10 Životopis obsahuje fotografii (4 z 10)
Je to absurdní. Pokud vezmeš deset náhodně vybraných životopisů s fotkou a ukážeš je nějakým svým kamarádům, budou si ťukat na čelo a říkat, že lidé nemají soudnost, když se prezentují tak neprofesionálními a často až směšnými fotografiemi.
Není divu, že fotografie je uváděna mezi nejčastějšími důvody vyřazení životopisu z výběrového procesu. Neposlouchej rady některých personalistů, kterým se CV s fotkami dobře třídí, a do smrti si nikdy do životopisu svoji fotku nedávej.