Proč fotka do životopisu nepatří

3. prosince 2014
2 min čtení

Debata o tom, jestli fotku do životopisu dávat nebo ne, je zřejmě nesmrtelná. Přitom důvody, proč vlastní fotografie do životopisu rozhodně nepatří, jsou naprosto jasné a logické.

předchozí 279 profesionálních šablon životopisu ke stažení zdarma následující 7 tipů, jak napsat dobrý životopis

Bohužel se najde hodně personalistů a “odborníků” z HR, kteří radí lidem fotku do životopisu dávat. Mám teorii, že když dáš personalistovi vybrat pár nejlepších kandidátů ze sta životopisů bez fotek a potom z další stovky, kde na všech životopisech fotka bude, vyřídí tu DRUHOU hromádku výrazně rychleji. Hodně životopisů s fotkou totiž ani nebude (muset) číst, prostě se podívá na obrázek a bude mít o kandidátovi rozhodnuto.

Fotka tedy do životopisu rozhodně nepatří, protože:

1Fotku je možné (od)soudit

Je to prosté – když v životopisu fotka je, je možné si o ní něco myslet, nějak ji zhodnotit, třeba si říct, že ten člověk vypadá moc staře, moc mladě nebo moc hloupě. Když tam fotka není, tak to prostě nejde. Tyhle soudy, které nemají s kvalitami uchazeče opravdu nic společného, se přitom často dějí i podvědomě.

2Tvůj vzhled nijak nesouvisí s tím, jak dokážeš pracovat

Jsi herec? Modelka? Moderátor? Nejsi? Potom není žádný důvod se prezentovat tím, jak vypadáš. Personalista stráví nad tvým životopisem jen pár vteřin. Chceš, aby koukal na fotku, nebo aby se zběžně seznámil s tvojí pracovní historií?

3Firmy většinou nepotřebují fotku, i když to tvrdí

I když je v inzerátu napsáno, že máš poslat životopis s fotkou, je to většinou jen fráze a pokud pošleš životopis bez ní, nestane se vůbec nic. Pokud je tvůj životopis zaujme, stejně tě na výběrové řízení pozvou.

V některých firmách fotky chtějí proto, aby si kandidáty při hodnocení připomenuli. V tom případě jim můžeš nabídnout po prvním kole, že pošleš životopis ve verzi s fotkou.

4I dobrá fotka tě může poškodit

Tenhle příklad není smyšlený, to jsem jako personalista zažil.

Mladý muž poslal v odpovědi na pracovní inzerát životopis s fotkou. Fotka byla dobrá, správně nasvícená, zjevně udělaná nějakým schopným, možná dokonce profesionálním fotografem. Jenže. Muž měl na fotce oblek a kravatu, a celkově vypadal velmi formálně, jako z nějaké banky. Manažer se podíval na životopis a řekl něco jako: “sako a kravata, ten se k nám nehodí, je na nás moc formální”. Přitom to nebylo v žádném startupu, ale ve velké nadnárodní firmě. A ten životopis jinak nebyl vůbec špatný.

Prostě – fotka v životopisu tě může poškodit způsoby, které si možná neumíš ani představit, a je zbytečné to riskovat.

Takže jednou provždy – fotku do životopisu nikdy. Nikdy! Nikdy! Nikdy!

Životopis má jen 6 vteřin

Šest vteřin. Jen tak dlouho čte průměrně životopis recruiter, než ho buď zahodí nebo přečte podruhé a pořádně. Viděli jsme hodně životopisů a připravili ti úžasnou šablonu. Pomůže ti říct to podstatné, aby byl tvůj životopis zajímavý a naprosto přehledný.

Odesláno

Šablona už čeká v e-mailu!

Pomohl ti článek? Sdílej ho se svými přáteli.