Správně se obléct na interview je dnes o dost složitější, než to bývalo v časech filmů pro pamětníky, kdy každý muž nosil pořád a všude oblek s kravatou a každá žena sukni a halenku.
Různá odvětví mají dnes různé standardy oblékání a i jednotlivé firmy se liší v tom, jaké oblečení od svých zaměstnanců vyžadují nebo očekávají.
Na interview se snažíš svým oblečením dosáhnout tří věcí:
- udělat dobrý první dojem
- ukázat, že na danou pozici a do dané firmy přirozeně patříš
- ukázat motivaci a snahu
První dojem dělá hodně
Je dobře prozkoumaný a potvrzený fakt, že první dojem je záležitostí sekund nebo dokonce jen desetin sekundy.
Jen tak málo stačí, aby si na tebe zástupci firmy udělali na začátku setkání názor, který v nich pak silně rezonuje po celou dobu interview a často se velkou mírou podílí na jejich celkovém rozhodnutí. A to ještě před tím, než vůbec otevřeš pusu.
Oblečení je pro první dojem zásadní a na rozdíl od fyzického vzhledu ho máš zcela ve svých rukou.
On(a) na to prostě vypadá
Pro zástupce firmy musí být snadné si tě na daném místě představit.
I když máš stoprocentní kvalifikaci, tak pokud vypadáš nepatřičně, těžko někoho přesvědčíš, že na volné místo patříš.
Obchodní zástupce musí prostě vypadat jako profesionální obchodní zástupce, právník jako právník a tak dále.
Je to jeden z nás
Záleží i na kultuře a zvyklostech konkrétní firmy. Firmy většinou vybírají lidi, co vypadají jako jejich vlastní zaměstnanci.
Pokud lidi v nějaké firmě nosí drahé obleky a kravaty, nejlepší dojem tam muž udelá v kravatě a v obleku. Když v jiné firmě nosí naopak méně formální kalhoty a košile, obleč se na pohovor podle toho.
Vyladit se přesně na prostředí konkrétní firmy ti může velmi pomoct. Posiluje to v zástupcích firmy dojem, že se k nim hodíš, dobře zapadneš a nebude problém s tebou vyjít.
Snaha se počítá
Firmy rády vidí, že máš o volné místo opravdu zájem. Motivaci jde ukázat i oblečením a celkovou úpravou zevnějšku.
Mezi uchazečem, který se přišel na pohovor jen tak ukázat a uchazečem, který se perfektně umyl, upravil a nastrojil, si firmy často volí toho druhého.
Několik praktických rad
- Před pohovorem si ujasni, jaký je obvyklý styl oblečení na dané pozici a v dané společnosti. Neboj se prostě zavolat do firmy, buď na recepci nebo na HR, a zeptat se, jak chodí zaměstnanci oblékaní nebo jaký dress code po nich firma vyžaduje.
- Nic nezkazíš, pokud tenhle standard o stupínek pozvedneš do „sváteční verze“. To je to samé (neposouváte se např. od kalhot a košile k obleku s kravatou), ale v co nejlepší kvalitě a provedení.
- Na pohovoru je důležité zdravé sebevědomí, v daných mantinelech si proto vyber ze svého oblečení to, co máš nejradši a ve kterém se cítíš dobře.
- Nikdy si na pohovor neber džíny. I když je lidé ve firmě běžně nosí, vezmi si nějaké jiné kalhoty. V žádné firmě, ani v tom nejdivočejším startupu, nejsou zvědaví na přehnaně neformální dojem.
- Obecně je přijatelnější, když se oblečeš pro danou firmu až moc formálně, než obráceně.
- Před pohovorem si dej oblečení do čistírny, včetně bundy nebo kabátu. Vyčisti si boty, uprav si nehty, a pokud náhodou nechodíš každých čtrnáct dní, zajdi se taky ostříhat. Upravený zevnějšek je stejně důležitý, jako oblečení.
- Vygooglujte si před pohovorem business casual dress code nebo interview dress code pro inspiraci.